Po nastudování kapitoly budete umět:
- Upravovat objekty
- Kopírovat objekty, násobné kopírování do pravoúhlého nebo kruhového pole
- Rušit (mazat) nakreslené objekty
- Posouvat, otáčet, zrcadlit a měnit velikost objektů
- Ořezávat, protahovat a prodlužovat čáry
- Rozkládat nebo rozdělovat objekty
- Zkosit nebo zaoblovat rohy
- Upravovat křivky
- Měnit vlastnosti objektů
Průvodce kapitolou:
V předchozích kapitolách jste se naučili, jak kreslit jednotlivé objekty. V této kapitole se naučíte, jak tyto objekty upravovat. Po pochopení této kapitoly budete umět nakreslit jakoukoliv entitu ve výkresu.
Obsah kapitoly – výklad učiva:
Úprava objektů:
Nakreslené objekty můžete dále zpracovávat pomocí editačních příkazů. Jak se jednotlivé úpravy budou provádět záleží na tom, zda máme objekt vybraný (označený) nebo ne. Po vybrání nějakého editačního příkazu nás program buď vyzve k „vybrání objektu“ nebo pokud máme již objekt označený bude tato výzva opominuta. U některých editačních příkazů nemohou být objekty vybrány předem, nastane-li tato situace, tak případný předchozí výběr se prostě ignoruje.
V autocadu bývají tyto editační příkazy umístěny na panelu v pravém kraji. Můžeme si však tento panel přizpůsobit podle sebe a posouvat a měnit jak chceme.
Další možnost, jak se dostat k těmto editačním příkazům je přes rolové menu výběrem záložky modifikace
- Vymaž: Tento příkaz nahrazuje klávesu delete a funguje naprosto stejně. Po vybrání příkazu nás program vyzve k označení objektu, který následně klávesou enter vymažeme, nebo pokud máme již objekt vybrán po zvolení příkazu se nám objekt rovnou vymaže. Příkaz můžeme dále vyvolat písmenkem v. Pokud se při mazání objektu spleteme, můžeme se vrátit zpět pomocí klávesy z zadanou z klávesnice nebo stiskem tlačítka
- Kopírovat: Příkaz umožňuje umístit do výkresu více kopií. Nejprve musíme vybrat objekty které budeme kopírovat, poté musíme vybrat základní bod, pomocí kterého kopírujeme objekt viz.: obrázek
- Posun: Příkaz umožňuje posouvat objekty ve výkresu. Funguje na stejném principu jako příkaz kopírovat, s tím rozdílem, že objekt nekopíruje, ale posune ho
- Zrcadli: Znamená převrácení objektu kolem určité osy. Tento příkaz je užitečný při vytváření symetrických objektů. Musíme vybrat objekty, které chceme zrcadlit, poté musíme vybrat první bod osy zrcadlení a následně druhý bod zrcadlení. Nakonec se nás zeptá autocad, zda chceme vymazat výchozí objekt, který buď vymažeme příkazem A, nebo ho ponecháme příkazem N.
Obrázek ukazuje zadání druhého bodu osy zrcadlení
- Odsazení: Odsazením objektu vytvoříme nový objekt, jehož tvar je totožný se stávajícím objektem. Pokud budeme odsazovat oblouk nebo kružnici, výsledkem bude větší nebo menší kružnice podle toho, kterou stranu po odsazení zadáme. Jestliže odsadíme křivku, bude výsledkem křivka, která je rovnoběžná s původní.
Nejprve nás autocad vyzve k zadání vzdálenosti, která nám určuje délku odsazení. Poté vybereme objekty, které budeme odsazovat, následně vybereme směr odsazení a můžeme ještě upravit vzdálenost odsazení. Potvrzení klávesou enter objekt odsadíme.
- Pole: Pole je vlastně kopírování objektů, které jsou uspořádány do určitého pole. Můžeme objekty kopírovat buď do obdélníkového pole, křivkového pole nebo polárního pole (kruhového). Do jakého pole chceme objekty kopírovat zvolíme dlouhým podržením levého tlačítka myši na ikonku pole
- Obdélníkové pole: Pole uspořádáno do obdélníku (čtverce). Nejprve vybereme objekt, ze kterého chceme vytvořit pole. Vytvoří se nám předem definované pole o rozměrech 3 sloupce a 4 řádky. Nyní máme několik možností, jak pole upravit.
- Pomocí šipek můžeme určit počet řádků a počet sloupců
- Pomocí kliknutí myší na příkaz v příkazovém řádku. Klikneme například na rozteč a zadáme délku rozteče objektů mezi sebou.
- Pomocí šipek zvolíme příkaz a následně zadáme parametry příkazu
- Křivkové pole: Pole, které je uspořádané pomocí křivky. Nakreslíme si křivku, pomocí které chceme, aby bylo pole zarovnané.Nejprve vybereme objekt, ze kterého chceme vytvořit pole. Dále vybíráme křivku, podle které bude pole zarovnané. Úprava pole je stejná jako v obdélníkovém poli.
- Polární pole: Pole, které je uspořádané do kruhu. Nejprve vybereme objekt, ze kterého chceme vytvořit pole. Dále určujeme středový bod, kolem kterého se bude pole stáčet. Úprava pole je stejná jako v obdélníkovém poli.
- Otočit: Příkaz, který nám umožní otáčet objekty. Vybereme objekt, kterým budeme otáčet a následně si určíme bod, kolem kterého budeme objekt otáčet.
- Měřítko: Příkaz, který nám umožní zvětšit, nebo změnšit objekty pomocí měřítka. Vybereme objekt, poté určíme bod základní bod (po zvětšení, či zmenšení objektu nám zůstane objekt zachycen v tomto bodě) a následně zvolíme měřítko (například zadáme-li měřítko 2, objekt bude 2x větší).
- Protáhnout: Příkazem protáhnout se objekty natahují, resp. zkracují o zadanou vzdálenost. Přičemž nejde jen o změnu délky objektu, ale v závislosti na zadaném vektoru o změnu tvaru objektu. Nelze protahovat veškeré objekty, například obdélník se neprotáhne ale pouze posune.
- Oříznout nebo protáhnout: Objekty lze buď zkrátit nebo prodloužit tak, aby se dotýkaly hran ostatních objektů. Tyto příkazy fungují na stejném principu. Například vytvoříme objekt, například úsečku, a později ji upravíme tak, aby vedla přesně od objektu k objektu.
- Protáhnout: Nejprve vybereme objekt, ke kterému budeme úsečku protahovat. Poté vybereme úsečku, která bude protažena viz.: obrázek
- Oříznout: Nejprve vybereme objekt, ke kterému budeme úsečku ořezávat. Poté vybereme úsečku, která bude ořezána viz.: obrázek
- Přerušit v bodě: Přeruší vybraný objekt v jednom bodě. Nejprve vybereme objekt, poté zadáme bod přerušení a objekt bude o tuto vzdálenost zkrácen. Viz.: obrázek
- Přerušit: Přeruší vybraný objekt mezi dvěma body. Nejprve vybereme objekt který chceme přerušit a zároveň vybíráme první bod pro přerušení, následně vybereme druhý bod pro přerušení.
- Spojit: Spojí podobné objekty, aby vytvořili jeden nepřerušený objekt. Když kreslíme například pomocí úseček, tvoří se nám jednotlivé úsečky, po použití příkazu spojit se nám tyto úsečky spojí v jeden objekt.
- Zkosit: Zkosí hrany objektů. Vybereme příkaz zkosit a musíme vybrat nejprve první úsečky a následně druhou úsečku pro zkosení. Ovšem autocad má primárně nastavené vzdálenosti zkosení 0 viz.: obrázek
Proto musíme nastavit vzdálenost zkosení, tak že klikneme v příkazovém řádku na hranu a zadáme obě vzdálenosti pro zkosení. Vzdálenost 1 znamená o kolik se zkrátí úsečka po označení první úsečky a vzdálenost 2 zase druhé úsečky. Nebo máme další možnost zadat tyto vzdálenosti výběru příkazu pomocí šipek.
- Zaoblit: Zaoblí hrany objektů. Veškeré nastavení jsou stejná jako u příkazu zkosit
- Přechod křivek: Vytvoří tečnou nebo plynulou spline mezi koncovými body dvou otevřených křivek. Nejprve označíme první objekt potom druhý objekt a následně se nám vytvoří přechod viz.: obrázek
- Rozložit: Rozloží složený objekt na jednotlivé složky. Je to v podstatě opak příkazu spojit.
Vlastnosti objektů
Jednotlivé délky, barvy, měřítka, tloušťky i souřadnice jakéhokoliv objektu ve výkresu můžeme měnit pomocí vlastností. Do tohoto panelu se dostaneme následovně:
- Přes rolové menu zvolíme záložku modifikace a následně vlastnosti
- Nebo pravým kliknutím do grafické plochy a zvolíme vlastnosti
Jakmile si označíme jakýkoliv objekt můžeme měnit vlastnosti tohoto objektu: