Po nastudování kapitoly budete umět:
- Nastavit výkresové jednotky pro míry a úhly objektů
- Kreslit jednotlivé objekty (křivky, úsečky, přímky atd…)
Průvodce kapitolou:
V předchozí kapitole jste porozuměli prostředí autocadu. Nyní máte potřebné vědomosti k tomu, abyste mohli začít kreslit. Před samotným kreslením si budete umět nastavit potřebné jednotky, ve kterých budete dále kreslit a naučíte se využívat jednotlivých nástrojů, pomocí kterých budete moct kreslit řadu objektů.
Obsah kapitoly – výklad učiva:
Nastavení výkresových jednotek:
Veškeré objekty, které nakreslíte jsou měřeny v jednotkách. Než začneme kreslit, je zvykem nastavit obvykle jednotku ve které budeme kreslit. Stavaři využívají například jiných jednotek, než strojaři, proto si každý musí nastavit svou potřebnou jednotku. Dále je třeba nastavit úhly jednotlivých objektů.
Primárně má autocad nastavené míry jako desítkové s 0.0000 přesností a úhly objektů má nastavené jako stupně desítkově s 0 přesností.
Pro nastavení těchto jednotek postupujem následovně:
- Z rolového menu vybereme Formát
- Zvolíme jednotky
- Podle vlastní potřeby nastavíme míry s přesností a úhly s přesností
Kreslení objektů:
Po nastavení jednotek pro kreslení se můžeme začít věnovat samotnému kreslení. Zde budou vysvětleny jednotlivé základní nástroje pro kreslení.
viz: obr. č.1
V AutoCadu platí:
- Souřadnice se definují zadáním z klávesnice nebo vstupním zařízením.
- Parametry úsečky lze nastavovat pomocí nápovědy při kreslení, přepínání provádíme tabulátorem
- Úsečky můžeme kreslit v návaznosti na sebe až do zadání klávesy Enter.
- Úsečka: Je základním objektem autocadu tzv. čára (úsečka). Je definována dvěma body
- Přímka: Je nekonečná čára. Využíváme ji většinou pro usnadnění práce. Označíme například nejnižší úroveň terénu a poté od ní nadnášíme ostatní objekty.
- Křivka: Křivku můžeme definovat jako objekt za sebou navazujících segmentů úseček a oblouků. Každá křivka je jedním objektem, který se může skládat jak z úseček, tak i z oblouků.
- Polygon: Je vždy vytvořen jako uzavřená křivka. Při konstrukci definujeme vždy počet jeho stran. Tímto nástrojem lze kreslit rovnostranný trojúhelník,čtverec nebo pětiúhelník atd… Určujeme střed polygonu (volba – vepsaný v kružnici nebo opsaný) nebo jeho strana.
- Obdélník: Je vlastně uzavřená 2D křivka.
- Oblouk: Oblouky jsou vždy vykreslovány proti směru hodinových ručiček. Oblouky můžeme tvořit několika způsoby, záleží na pořadí definice bodů. Určujeme počáteční bod, druhý bod a koncový bod. Pořadí určování však můžeme přepínat šipkou.
- Kružnice: Je množina bodů stejně vzdálených od daného bodu, jejího středu. Standardně u autocadu určujete střed kružnice a dále rádius kružnice.
- Spline: Spline křivky se vykreslují po zadání řády vrcholů, kterými křivka prochází (tzv. vrcholy). Vrcholy pak určují umístění kontrolních bodů spline křivky.
- Elipsa a Eliptické oblouky: je uzavřená křivka, která je charakterizována pěti body (Střed a jednotlivé kvadranty). Při konstrukci elipsy můžeme vyjít jak z krajních bodů na jednotlivých osách, tak ze středu a poté krajních bodů. Volba Rotace vytvoří elipsu se stejnou délkou os (kružnice).
Tyto nástroje vám stačí k tomu, abyste v autocadu sestrojily prakticky cokoliv.
Můžeme také kreslit i jiným způsobem:
- Z rolového menu vybere Kresli
- Zvolí nástroj, který chce použít